Aladağlar Milli Parkı

Türkiye'nin güney kesimlerinde uzanan Toros Sıradağları'nın en yüksek zirvelerinin yer aldığı Aladağları içine alan Milli Park Alanı; Kayseri, Niğde ve Adana illerinin sınırlarına yayılmış durumdadır. 55.064 hektar alana sahip olan Milli Park özellikle içinde barındırdığı jeolojik oluşumlar bakımından dikkat çekicidir. Alanda bulunan buzul gölleri ve Karpuzbaşı Şelale'leri görülmeye değer doğal güzelliklerdir.

Aladağlar Milli Park'ı kamp yapmak isteyenler için uygun alanlara sahip olduğu gibi, dağcılık, yürüyüş, olta balıkçılığı gibi sportif aktiviteler yapmak isteyenler için de oldukça elverişli bir alandır. Milli Park alanı içinde bulunan bir mağara da Hz. Meryem'in Hz. İsa'yı dünyaya getirdiği mağara olarak ünlenmiştir ve kültür turizmi açısından önemli bir kaynak değer oluşturmaktadır.

Flora: 101 endemik bitki türünün yer aldığı milli park florasında 88 tane de tehlike altındaki tür olarak belirlenmiş bitki türü bulunmaktadır.Alanın en alçak ve en yükse noktası arasında bulunan ve 2000 metreyi aşan rakım farkı, Aladağlar Milli Parkı'nın oldukça zengin bir biyoçeşitliliğe sahip olmasına olanak tanımıştır. Karaçam, kızılçam, ardıç, göknar, titrek kavak, meşe,sedir ağaç türleri ile yabani yonca, ayrık, keven, papatya, sütlegen, sığır kuyruğu, kekik, menekşe, devedikeni otsu bitkiler milli parkın florasını oluşturan başlıca bitki türleridir.

Fauna: Milli Park alanının yüksek kesimleri ur kekliği ile kral kartalların yaşama ve üreme alanıdır. Bölgenin hemen her kesiminde rastlanan yaban keçilerinin yanısıra; kurt, yabani tavşan, tilki, gelengi, sincap, porsuk, kuyruk süren, kirpi, oklu kirpi, yaban domuzu, sansar, karakulak, kakım, gelincik, su samuru, köstebek, tarla faresi, cüce yarasa, nalburlu yarasa, sırtlan ve vaşaklar da Aladağlar Milli Parkı içinde yaşama şansı bulur.