Beydağları Sahil Milli Parkı

Akdeniz bölgesinde Batı Torosları oluşturan Beydağları'nı içine alan milli park alanı 31.018 hektarlık bir alanı kaplamaktadır. Pamfilya ve Likya sahilleri arasındaki şerde yerleşmiş olan milli park alanında, pek çok antik kent yerleşimi bulunur. Deniz kıyısında kurulmuş Olimpos, Phaselis, İdyros gibi bu kentler dönemlerinin önemli merkezleri olmuşlar ve günümüz açısından da paha biçilmez tarihi kalıntılar halini almışlardır.

Beydağları Sahil Milli Parkı içinde yer alan Olimpos Antik Kenti yakınlarında ünlü ozan Homeros'un İlyada Destanı'nda geçen kimera ve bellerofon efsanelerine konu olan ve yüzlerce yıldır yanan bir alevi bulunur. Yanartaş adı verilen bu alan milli park ziyaretçilerini yüzlerce yıl önceki insanların efsaneleriyle burun buruna getirir. Dağ ve denizin birleştiği doğası ve tarihi değerleriyle Beydağları Sahil Milli Parkı Türkiye'nin çok önemli değerlerinden birini oluşturur.

Flora: Milli Parkın kapladığı alanda bulunan 2000 metrenin üzerindeki yükselti farkı, bölgenin zengin bir biyolojik çeşitlilik yelpazesine sahip olmasını sağlamıştır. Yaygın olarak Akdeniz iklim tipinin yaşama şansı verdiği bitki türlerinin yer aldığı milli park alanında sakız ağacı, yabani zeytin, sandal, defne ve tespih gibi ağaç türlerinin dahil olduğu 865 bitki türü tespit edilmiştir. 154 adedi Türkiye endemiği olan bu türlerin, 25'i yalnızca bu bölgede yetişmektedir. Parkın denize bakan dağ yamaçlarında kızılçam ve makiden oluşan bir bitki örtüsü bulunur.

Fauna: Yaban keçisi, şah kartal, vaşak, kurt gibi memeli türlerinin de içinde bulunduğu zengin ve sayıları azalmakta olan türleri içinde barındırmakta olan milli park alanında 72 tane de kuş türünün varlığı tespit edilmiştir.