Beyşehir Gölü Milli Parkı

İç Anadolu Bölgesi'nde Konya ili sınırları içinde yer alan Beyşehir Gölü'nün bulunduğu 86.855 hektarlık bir alanı kaplayan milli park, 1993 yılında ilan edilmiştir. Yüz ölçümü bakımından Türkiye'nin üçüncü büyük gölü olan Beyşehir gölü, Türkiye'nin en büyük tatlı su gölü olma özelliğini gösterir. İç Anadolu, Toroslar ve Batı Anadolu bölgelerinin kesişim noktasında yer alan milli park, bu özelliği sayesinde çok farklı habitat tiplerini bünyesinde barındırmaktadır.

Beyşehir Gölü'nün manzarasına büyük katkı yapan 2890'lik zirvesi her mevsim karlı olan Anamas Dağları milli parkın önemli doğal güzelliklerindendir. 154 km boyunca uzanan ve çok sayıda koy ve körfeze ev sahipliği yapan göl çevresi ziyaretçilerine trekking, hiking, biking ile jeep safari turları yapabilme ve çadır ya da karavanla konaklama olanakları sunar. Beyşehir Gölü içme suyu temini, sulama ve belli ölçüde plaj kullanımı ile Türkiye'nin vazgeçilmez doğal güzelliklerini içinde barındıran bir alandır.

Flora: Lübnan sediri, adi ardıç, katran ardıcı, Göknar, Karaçam, Kermes meşesi, Dişbudak, Ceviz,Karadut, Erkek eğreltiotu, Dağ lalesi, Haşhaş, Boyacı kökü, Adaçayı, Kardelen, Sıklamen ve Sarıkokulu gibi bitkilerin yayılış gösterdiği milli park alanı, 88'i endemik 560 bitki türünü içinde barındırır.

Fauna: Sudak, Sazan, Akbalık, Siraz, Kızılkanat gibi türlerin de içinde yer aldığı 16 balık türünün içinde yaşadığı Beyşehir Gölü su kuşları açısından da oldukça önemli bir bölgedir. Beyşehir Gölü Milli Parkı sınırlarında 153 farklı kuş türü yaşamaktadır. Sakarmeke, yeşilbaş ördek, cüce batağan, bahri ve tepeli ördek gibi su kuşlarının yanı sıra milli park alanında 3 adet iki yaşamlı, 14 adet sürüngen ve 34 tane de memeli türünün yaşadığı tespit edilmiştir.