Göreme Tarihi Milli Parkı

İç Anadolu Bölgesi'nde Nevşehir ili sınırları içinde yer alan milli park alanı, bölgede bulunan Erciyes ve Hasan Dağı'nın geçmişte gösterdiği volkanik aktivite sonucu püskürttüğü lav ve tüflerin rüzgar ve yağmur gibi doğa olayları sonucu aşınmasıyla oluşmuş eşsiz jeomorfolojik yapıları içinde barındırır. Üstte sağlam kalan bazalt içerikli tabakanın tüften oluşan ve kolayca aşınan tabakalarla birlikte oluşturduğu ve ikonik bir görünüm kazanmış olan "peribacası" denilen bu oluşumlar, Kapadokya olarak da bilinen bölgenin ve milli parkın simgesi durumundadır.

UNESCO tarafından Dünya Doğal ve Kültürel Mirası listesine alınmış olan bu alan, dünyadaki sayılı milli park alanlarından biridir. Tarihi boyunca insanlar tarafından önemli bir yerleşim alanı olarak kullanılmış bölgede pek peribacalarının yanında özellikle erken dönem Hristiyanlığın önemli tarihi kalıntıları olan kiliseler, şapeller ve diğer kaya oyma mekanlar bulunmaktadır. Peri bacalarının yanında platolar, glasiler ve kırgıbayırlardan oluşan muhteşem güzellikteki kayalık alanlarının arasına yerleşmiş yeşil vadileri ile Göreme Tarihi Milli Parkı ziyaretçilerine tarihin ve doğanın eşsiz güzellikleri içinde geçirilecek unutulmaz bir zamanı vaat etmektedir.

Flora: 114 adet endemik türün bulunduğu milli park alanının genel olarak İç Anadolu Step formasyonunda olduğu söylenebilir. Fakat otsu step bitkilerinin yanında kuraklığa ve tahribata dayalı kimi ağaç türleri de alanda yer alır. Ardıç, Yabani Badem, Alıç gibi ağaç ve çalıların yanı sıra çevresine oranla daha nemli ve ılıman olan vadi içlerinde Titrek Kavak, Söğüt, Gilaburu, Patlangaç ve Hanımeli gibi odunlu türlere de rastlanır. Park çevresine özgü endemik olan iki tür olan Astragalus kırshehirica, Astragalus talassea milli parkın florasında yerini alır.

Fauna: Milli Park çevresinde yaşadığı tespit edilmiş 28 memeli türü arasında kurt, porsuk, altınrenkli çakal, kızıl tilki ve yarasa da bulunur. Ayrıca Leylek, Atmaca, Doğan, Kartal, Yağmur Kuşları, Güvercin ve Kırlangıç da milli parkın faunasına katılan başlıca kuş türleridir.