Güllük Dağı - Termessos Milli Parkı

Akdeniz Bölgesi'nde Antalya ili sınırları içinde 6.700 hektarlık bir alana yayılmış olan milli park, Türkiye'nin doğal güzellikler ve tarihi mirasını bir arada yaşatan değerlerinden birini oluşturur. Anadolu'nun yerli halklarından olan Solim'lerin kurduğu Termessos Şehri'ni kalıntılarının yer aldığı milli park alanında aynı zamanda eşsiz güzellikte tepeler, vadiler ve kanyonlar da yer almaktadır.

Kızılçam ormanları ve maki florasıyla örtülü olan alanda, nesli tehlikede olan Alageyik gibi canlı türleri de yaşamaktadır. Mecene Kanyonu gibi derinliği 600 metreyi bulan ve heyecan verici doğa manzaralarının oluşmasını sağlayan jeolojik oluşumlarında yer aldığı Güllük Dağı - Termessos Milli Parkı ziyaretçilerine zengin bir doğal yaşamın orta yerinde antik şehir kalıntılarını görme imkanını tanımaktadır.

Flora: Akdeniz iklim tipinin bitki topluluklarına sahip olan milli park alanı, yükselti farkının çokluğu ve değişik bakı özellikleri sayesinde zengin bir bitkisel çeşitliliğe sahip olmuştur. Sakız ağacı, yabani zeytin, sandal, keçiboynuzu, defne, tespih başta olmak üzere 680 farklı bitki türü alanda tespit edilmiştir ve bunların 80 adedi Türkiye'ye endemik olarak belirlenmiştir.

Fauna: Yaban domuzu, tilki, karakulak, yaban Kedisi, porsuk, tavşan, sansar, sincap, kirpi, ağaç yediuyuru, yarasa gibi memelilerin yanında alageyik, yabankeçisi, şah kartal ve vaşak gibi soyları tehlike altında olan türler de milli park alanın bulunmaktadır. Ayrıca alanda 113 farklı kuş türünün varlığı da tespit edilmiştir.