Hattila Vadisi Milli Parkı

Doğu Karadeniz Bölgesi'nde Artvin sınırları içinde yer alan V tipi, dar tabanlı ve derin karakterli bir jeomorfolojik oluşum olan Hatila Vadisi'ni içinde barındıran milli park alanı 16.944 hektarlık bir bölgeye yayılmıştır. Karadeniz Bölgesi'nde yer almasına rağmen, Akdeniz bölgesi bitki türlerini de barındırma özelliği gösteren vadi zengin bitki örtüsü ve barındırdığı yaban hayatı çeşitliliğiyle doğa yürüyüşü, fotoğrafçılık gibi ekoturizmin pek çok biçimine imkan tanımaktadır.

Hatila Vadisi'nin içne yerleşmiş Hatila Deresi'nin ve bir çok yan derelerin bulunduğu milli park alanı, vadi boyunca değişik kayaç türleri ve kimi bölgelerde yamaçların %100'e varan eğim oranıyla ziyaretçilerine eşsiz manzaralar sunar. Vadi boyunca yer alan eğim kırıklarının oluşturduğu şelale yapıları da görülmeye değerdir. İlginç jeolojik ve jeomorfolojik özelliklerinin yanı sıra flora ve fauna zenginliğiyle de alan önemli bir rekreasyon potansiyelini içinde barındırır.

Flora: 530 çeşit bitki türünün tespit edildiği alanda 85 adet relik-endemik tür de bulunmaktadır. Ladin, Göknar, Sarıçam, Kayın, Gürgen, Kızılağaç, Meşe, Alış, Karaağaç, Kavak, Kestane, Porsuk ve Ihlamur gibi ağaç türleri ve Orman gülü, fındık, Şimşir, Kara Yemiş, Üvez gibi ağaççıkların bulunduğu alanda, Yaban gülü, Böğürtlen, Ayı üzümü gibi çalı ve Çoban Püskülü, Çilek, Eğrelti Otu, Kekik, Mürver, Isırgan gibi otsu bitkiler bulunur. Özellikle vadinin orta ve yukarı kesimleri çok yoğun ve zengin bir bitki örtüsüyle kaplanmış durumdadır. Milli park alanında bulunan bitki türlerinden 50 civarındakinin ilaç sanayisinde kullanılan bitkiler olduğu bilinmektedir.

Fauna: Dağ Keçisi, Sincap, Sansar, Ayı, Domuz, Kurt, Tilki, Tavşan, Çakal, Ceylan gibi memeli türlerinin yaşadığı milli park alanında; Dağ Horozu, Keklik, Serçe, Ağaçkakan, Karatavuk, Atmaca, Bıldırcın, Doğan gibi kuş türlerinin yanı sıra Kertenkele, Kaplumbağa gibi sürüngenlerle Alabalıklar da yaşamaktadır.