Honaz Dağı Milli Parkı

Ege Bölgesi'nde Denizli ili sınırları içinde yer alan Honaz Dağı Milli Parkı, Türkiye'nin güneybatı kesimlerinde bulunur.  Milli Park, 2528 metrelik zirvesiyle Ege Bölgesi'nin en yüksek noktasını içinde barındıran Honaz Dağı etrafında oluşturulmuştur.  Çevresinden oldukça dik olarak yükselen dağ, çoğunluğu kızılçam, karaçam ve ardıçtan oluşan gür bir bitki örtüsüne sahiptir.

Sınırları içinde Frigya Uygarlığı'nın önemli merkezlerinden biri olan Colossae antik kentini de barındıran milli park, bu sayede ziyaretçilerine milattan önceye tarihlenen pek çok kaya mezarını görme imkanı da tanımaktadır.

Flora: Milli Park alanında tespit edilmiş, 122'si Türkiye'ye endemik olmak üzere, 964 bitki türü vardır. Mercan Köşk ve Çan Çiçeği bu endemik  türler arasındadır. Ballıbaba, Sığırkuyruğu ve Safran bitkilerinin Dünya'da üzerinde yalnızca Honaz Dağı'ında yetiştiği keşfedilmiştir. Karaçam ve Kızılçam türlerine sıkça rastlanmakta olan Honaz Dağı Milli Parkı'nda, Meşe ve Ardıç ağaçları da görülmektedir.

Fauna: Milli Park sınırlarında yaşayan pek çok tür arasında; Yaban domuzu, tavşan, tilki, sansar ve porsuk gibi memeli türleri dikkat çekmektedir. Bölgede yoğun olarak dağ keçisine de rastlanır. Ayrıca Honaz Dağı civarında yerel adı "Dağ Anası" olan oldukça zehirli bir yılan türü de yaşamaktadır.