Ilgaz Dağı Milli Parkı

Türkiye'nin Batı Karadeniz bölgesinde yer alan en yüksek dağ kütlesi olan Ilgaz Dağları üzerinde kurulmuş bir milli parktır. Çankırı ve Kastamonu illeri sınırları içinde yer alan milli park; iğne yapraklı ağaçların, beyaz kar örtüsüne fırça darbeleri gibi işlendiği bir manzaraya ev sahipliği yapar.

Ilgaz Dağları Milli Parkı, 1997 yılında ilan edilen, "Kastamonu-Çankırı Ilgaz Kış Sporları Turizm Merkezi" içinde yer alır ve Türkiye'de kış sporları alanında giderek daha önemli bir çekim merkezi olmaktadır. Ilgaz Dağı'nın 2000-2200 metreden daha yüksek olan tepelerinde pek çok nadir ve endemik alpin kuşak bitkisi bulunur. Ayrıca milli park alanı içinde birden fazla kayak pisti ve telesiyej vardır.

Flora: Ilgaz Dağı Milli Parkı alanı ve yakın çevresinde, farklı seviyelerde sınıflandırılmış 617 bitki türünün yaşadığı belirlenmiştir. Bunlar dağın kuzeye bakan alçak kesimlerinde nemcil meşe ve karaçam ormanlarından oluşurken, 1000 - 1300 metre yüksekliğinde gürgen ve kayın daha yoğun olarak görülür. Diğer odunsu bitkiler ve yaprağını döken çalı grubu bitkiler de milli park florası içinde bulunur.

Fauna: Ilgaz Dağı çevresine 30'a yakın memeli türünün yaşadığı sanılmaktadır. Bunların arasında, Yabandomuzu, Bozayı, Yabankedisi, Vaşak, Kurt, Tilki, Porsuk, Ağaç sansarı, Kaya sansarı, Gelincik, Susamuru, Tavşan, Sincap, Kirpi, fare ve yarasa gibi türler bulunmaktadır.