Kazdağı Milli Parkı

Balıkesir'in Edremit ilçesi sınırları içinde 20.935 hektarlık alana yayılmış bir bölgeyi kaplayan Kazdağı Milli Parkı, Türkiye'nin Marmara ve Ege Bölgeleri arasındaki bir geçiş alanında yer alır. Antik çağlardan beri insanların dikkatini çekmiş doğal güzelliklere ve kaynaklara sahip Kazdağı geçmişte İda Dağı olarak adlandırılmış ve efsanelere konu olmuş bir dağdır.

Biga Yarımadası'nın en yüksek noktasını da içinde barındıran Kazdağı, içinde endemik türlerin de bulunduğu zengin bitki örtüsü ve içinde barındırdığı yabani canlı popülasyonuyla adeta bulunduğu bölgenin akciğerleri olma özelliğini gösterir. Milli Park sınırları içinde bulunan ve kuzey güney doğrultusunda uzanan derin vadilerle kanyonlar deniz etkisinin içerilere taşınmasını sağlarken, Kazdağı sahip olduğu oksijen yoğunluğuyla ziyaretçilerine tatlı bir sarhoşluk vermeyi başarır.

Flora: Kazdağı göknarı başta olmak üzere 32 tane endemik bitki türüne sahip olan milli park alanında bugüne kadar tespit edilmiş 800 bitki türü bulunmaktadır. Henüz tespit edilmemiş olanlarla birlikte Kazdağı'nın florasında bulunan bitki türlerinin sayısının 1000 civarında olduğu tahmin edilmektedir.

Fauna: Ayı, domuz, kurt, karaca, tilki, porsuk, sansar gibi memeli türlerinin yaşadığı alanda geçmişte sırtlan ve vaşak gibi hayvanlarında da yaşadığı fakat günümüzde varlıklarını koruyamadıkları tespit edilmiştir. Ayı, kurt, karaca gibi türlerin de risk altında olduğu belirlenmiştir.