Kızıldağ Milli Parkı

Akdeniz Bölgesi, Isparta ili sınırları içinde yer alan milli park 55.106 hektarlık bir alana yayılmıştır. Karstik yapıdaki bir jeolojik bölge üzerinde yer alan milli park alanı Pınar Gözü Mağarası, Beyşehir Gölü gibi kaynak değerleri içinde barındırırken yayıldığı geniş bölgenin sahip olduğu bütün nitelikleriyle görülmeye değerdir. Sedir ağaçlarıyla tanınan Kızıldağ Milli Parkı, Beyşehir Gölü'nün sahip olduğu su kuşu potansiyeliyle de dikkat çekmektedir.

Kızıldağ bölümü akciğer ve astım hastaları için de şifa kaynağı olan milli park alanında dağlık alanlar, yaşlı orman örtüsü, akarsu ve göl yüzeyleri bir arada bulunmaktadır. Göle bakan yamaçlardaki karaçam, ardıç ormanlarıyla iç bölümlerde kalan karışık ormanları ile Dedegöl Dağı'nın hemen hemen yıl boyu karla kaplı olan zirvesini de içinde barındıran Kızıldağ Milli Parkı, ziyaretçilerine Akdeniz bölgesinde rüya gibi bir atmosferde geçirilecek anları sunmaktadır.

Flora: Ardıç, Sedir, Karaçam, Kızılçam, Göknar ve Meşe ormanlarının geniş yayılım gösterdiği milli park alanı oldukça zengin bir bitki örtüsü yoğunluğuna ev sahipliği yapmaktadır.

Fauna: Kurt, tilki, yaban domuzu, sansar, tavşan gibi memelilere evsahipliği yapan milli park alanında, Beyşehir gölü çevresinde su kuşu toplulukları yer alır. İç kesimlerdeki ötücü ve yırtıcı kuşlarla birlikte milli park alanında toplam 173 kuş türünün yaşadığı gözlemlenmiştir.