Kovada Gölü Milli Parkı

Isparta ili sınırları içinde, Akdeniz Bölgesi'nde yer alan milli park alanı, Eğirdir Gölü'nün güneye bakan devamıyla arasında yer alan dar bölgenin alüvyonlarla dolması sonucu ayrı bir göl halini almış olan Kovada Gölü ve çevresini kapsamaktadır. Çevresi 20.6 km olan Kovada Gölü deniz seviyesinden 900 km yüksekliktedir ve ekosistemi ile bitki örtüsünün zenginliği milli parkın eşsiz peyzaj güzelliklere sahip olmasını sağlar.

Karstik tektonik bir polye olan Kovada Gölü'nün turkuaz rengi sularıyla buluşan Kızılçam, endemik Kasnak meşesi ve çınar ağaçlarının ağırlıkta olduğu ormanlarıyla hem yöre insanı hem de uzaklardan gelecek ziyaretçileri için önemli bir rekreasyon alanı olma özelliğini gösterir. Sazan, tatlı su levreği ve ıstakozu gibi türleri de içinde barındıran Kovada Gölü Milli Parkı kampçılık, doğa yürüyüşü, fotoğrafçılık gibi aktivitelerin yanında olta balıkçılığı yapılmasına da uygun bir alan oluşturur.

Flora: Büyük bölümü ormanlarla kaplı olan milli park alanında, Karaçam, Kızılçam, Ardıç ve çeşitli meşe türleri bulunur. Göl çevresinde Çınar ve yüksek kesimlerde Toros Göknarı ve Toros sediri de milli parkta görülebilen ağaç türlerindendir. Ayrıca milli park alanında, Hayıt, Sandal, Kocayemiş, Funda, Çitlenbik, Yabani Zeytin Akçakesme, Mersin, Menengiç, Boyacı Sumağı, Muşmula, Alıç, Dağ Muşmulası, Böğürtlen, Yabani Gül, Defne, Tesbih Ağacı, Karaçalı, Kördiken gibi maki florasına ait bitki türlerine de rastlanır.

Fauna: Yaban Domuzu, Sansar, Porsuk, Tilki, Tavşan ve Sincap gibi memeli türlerinin yanında, Yaban Ördeği, Kaz, Angut, Keklik ve Çulluk gibi kuş türleri ile Kovada gölü içinde yaşayan Sazan ve Tatlısu Levreği, Tatlısu Istakozu gibi türlere de milli park sınırları içinde rastlanır.