Marmaris Milli Parkı

Türkiye'nin  Güneybatısı'nda, Akdeniz ve Ege kıyılarının kesiştiği bölgede yer alan bir milli parktır. Akdeniz iklimi ve bitki örtüsünün tüm güzelliklerini içinde barındırmasının yanında, Ege uygarlıklarının yüzlerce yıllık kültürel mirasından izler taşıyan alanlar milli parkın sınırları içinde yer alır.

Marmaris Milli Parkı'nda; Amos Harabeleri, Phsykos Antik Kenti, Marmaris Kalesi gibi görülmeye değer arkeolojik kalıntılar ve tarihi eserler bulunur. Kıyı bölümlerinde yoğun olarak rastlanan Sığla Ağaçları milli parkla özdeşleşmiş endemik bitki türüdür. Park'ın yer aldığı bölgenin uzun süredir sahip olduğu turistik olanaklar, ziyaretçiler için ulaşım ve konaklama kolaylıkları sağlar.

Flora: Marmaris Milli Parkı'nda tespit edilmiş 54'ü endemik, 9'u yöresel endemik, 5'i tehlike altında, 74'ü tehlike sınıfı açısından nadir bitki türü bulunmaktadır. Kızılçam, Karaçam, Sığla, Dallı Akdeniz Servisi gibi ağaç türleri; Kermes Meşesi, Pırnal Meşesi, Boz Pırnal Meşesi, Bodur Ardıç, Yabani Zeytin, Kocayemiş, Tespih, Defne, Sumak, Keçiboynuzu, Sandal, Menengiç ağaççıkları ile Zakkum, Laden, Adaçayı, Eğrelti, Funda, Geven, Hayıt, Kekik, Rezene gibi çalı ve otsu türler arkın tesit edilmiş doğal değerleri arasındadır.

Fauna: Yaban keçisi, Yaban domuzu, Tilki, Çakal, Porsuk, Karakulak, Ayı, Fare, Kirpi, Oklu kirpi gibi memeliler ile çeşitli yılan ve kertenkele türleri Marmaris Milli Parkı'nda yaşadığı tespit edilmiş canlılardır. Ayrıca; Güvercin, Şahin, Atmaca, Kerkenez, Kartal, Ada Doğanı, Kınalı keklik, Karatavuk, Ardıç kuşu, Gümüş martı, Karabaş martı, Ada martısı, Kızılgerdan, Çıvgın, Baştankara, Serçe, Saka, İspinoz, Kara kızılkuyruk kuş türleri de Milli Park'ın faunasında yer alan türlerdendir.