Saklıkent Milli Parkı

Adını, eşsiz bir doğa harikası ve görülmeye değer bir yer yüzü şekli olan Saklıkent Kanyon'undan alan bu milli park, Türkiye'nin güneybatısında Antalya ve Muğla kentleri arasında yer almaktadır. Eşen Çayı'nın bir kolu üzerinde ortaya çıkmış olan kanyon, 1000-1100 metre yükseklikte oldukça dik vadi yamaçlarına sahiptir.

Türkçe'de, "gizli şehir" anlamına gelen Saklıkent ismi, kanyonun gözlerden uzak ve gizemli güzelliğini yansıtır.  Kanyon'u oluşturan dik yamaçlara kurulmuş 200 metrelik bir asma köprüyle girilen kanyonda yapılan bir gezinti, dünyanın bu en derin vadilerinden birinin oluşturduğu manzaralarla ziyaretçilerin nefesini keser. Milli Park alanında bulunan anıt ağaç niteliğindeki sedirler ile endemik geofit ve siklamenler görülmeye değer doğal güzelliklerdendir.

Flora: Saklıkent Milli Park'ında bölgede değişen yükseklik seviyelerine göre, alçaktan yükseğe doğru, maki, kızılçam, karaçam ve sedir ağacı türleri yer almaktadır. Kanyon'un giriş bölümünde ağırlıklı olarak Kızılçam Ağaçları bulunurken, yüksekliğin 1000 metreyi geçtiği bölgelerde karaçam ağaçları görülür. Dumanlıdağ ve yakın çevresinde ise anıt ağaç niteliğindeki sedirler milli parkın florasına katılır. Ayrıca Saklıkent Milli Parkı'ında Sıklamenlerin endemik olarak yetiştiği bir alan da bulunmaktadır. Bu alan Aktar Yaylası'nın güneydoğu kesimidir.