Sarıkamış Allahuekber Dağları Milli Parkı

Doğu Anadolu Bölgesi'nde Kars ve Erzurum illeri sınırları içinde yer alan milli parkın asıl kaynak değerini 1914 yılında bölgede donarak şehit olan 90 bin askerin aziz hatırası oluşturur. 1. Dünya Savaşı'nda Kafkas Cephesi'nde Ruslar ile çarpışmak üzere harekete geçerek 3100 metreye ulaşan Allahuekber Dağları'nı geçip Sarıkamış'a ulaşmayı hedefleyen Türk Ordusu'na mensup 90000 asker soğuk, açlık ve hastalığın pençesine düşerek şehit olur. Böylesi bir trajedinin yanı sıra, uzun yıllar süren savaşlara tanıklık etmiş bölgede bir çok şehitlik bulunmaktadır.

Tarihi değeri tartışılmaz olan Sarıkamış-Allahuekber Dağları Milli Parkı'nın kaynak değerlerinden bir ikincisini ise, bölgede bulunan Sarıçam ağaç türünün bölgede en yüksek rakımda yayılış gösteriyor olmasıdır. Bölgede bulunan Sarıkamış Ormanları 2100 2200 metre yüksekliklerden sonra Sarıçam gelişiminin en iyi olduğu alanlardır. Bu ormanlık alanlarda sarıçam ve çam türlerinin arasında çok az miktarda titrek kavak ve adi ardıç türleri bulunur.

Flora: Yüksek rakımda gelişim gösteren saf Sarıçam koruları içinde titrek kavak ve ardıç türleri bölgenin florasını oluşturur.

Fauna: Ayı, kurt, tavşan, domuz, porsuk, tilki, sincap ve vaşak gibi memelilerin yanında, kuşlardan; keklik, doğan yabanı güvercin, karga, saksağan, sığırcık ve alakarga, balıklardan; alabalık ve sazan ile sürüngenlerden; yılan, kertenkele ve kaplumbağa yörede yayılış göstermektedir.