Uludağ Milli Parkı

Bursa ili sınırları içinde, 13.042 hektarlık bir alana yayılmış olan milli park yüksekliği 254 metre olan Uludağ'ı içine alır. Orman bölgelerini çeşitli yüksekliklere bağlı olarak net bir biçimde gözlemlemeye müsait bir bitki örtüsüne sahip olan alan dünya ormancılık literatüründe özellikle önemlidir. Yaz mevsiminde trekking, dağcılık kampçılık, piknik gibi aktiviteler yapılan Uludağ, kış mevsiminde önemli bir kış sporları merkezine dönüşür.

Ortalama süreyle 4 ay boyunca kış sporlarının yapılabildiği Uludağ'da kayak, snow board, big foot, buz pateni, kar motosikleti gibi aktiviteler gerçekleştirilir. Pek çok doğa yürüyüşü parkurunun da yer aldığı Uludağ'da tüm Bursa ve Gemlik Körfezi'nin panoramik olarak en iyi seyredilebileceği noktalar da bulunur. Zirvesi, gölleri, yaylaları ve her mevsim yapılabilecek aktivitelerinin yanında muhteşem manzaralara da ev sahipliği yapan Uludağ Milli Parkı, Türkiye'nin en gözde kış sporları merkezidir.

Flora: 350 m'ye kadar olan alçak kesimlerinde maki ve frigana bitki örtüsünün yer aldığı milli parkta orman kuşağı karışık kestane, sık doğu kayını, bölgesel olarak sapsız meşe ve nemli Uludağ göknarı ormanları biçiminde alçaktan kesimlerden yükseğe doğru uzanır. Endemik bir tür olan Uludağ Göknarı'nın dışında 1800-2200 metre arasındaki yükseltilerde Subalpin kuşağı bodur çalı ve açık mera toplulukları ortaya çıkar.

Fauna: Tilki, Çakal, Yaban Kedisi, Porsuk, Sincap, Sansar, Tavşan, Karaca, Yaban Domuzu, Kirpi, Oklu Kirpi, Dağ Faresi, Kaplumbağa, Kurbağa, Alabalık, Kurt ve Ayı gibi canlıların yanı sıra, Uludağ'a özgü endemik bir tür olan Apollo Kelebeği ve sayıları oldukça azalmış olan Sakallı Akbabalar da alanda bulunmaktadır. Önemli Kuş Alanı olarak belirlenmiş Uludağ'da; Kaya Kartalı, Kızıl Akbaba, Çakırkuşu, Küçük Kartal, Bıyıklı Doğan ve Gökdoğan'ların da yaşadığı düşünülmektedir. Uludağ aynı zamanda Türkiye'de Paçalı Baykuş'un yaşadığı bilinen bir kaç yerden biridir.