Yedigöller Milli Parkı

Yedigöller Milli Parkı, Bolu ilinin kuzeyi ve Zonguldak ilinin güneyinde, Batı Karadeniz bölgesinde yer alır. Oldukça gür bir bitki örtüsünü barındıran milli park alanı engebeli bir arazi üzerindedir. İçinde bulundurduğu irili ufaklı 7 heyelan gölü ile muhteşem doğa manzaralarına ev sahipliği yapan milli park, içinde barındırdığı kalabalık canlı popülasyonu ile de tabiatla iç içe olmak ve gözlem yapmak isteyen ziyaretçilerine önemli olanaklar sağlar.

Kimileri birbirine yeraltı sularıyla bağlı yedi gölün etrafında, Türkiye'nin en güzel ve karışık ormanlarına sahiptir. İçinde barındırdığı pek çok ağaç türünün yanı sıra, çalı formunda ve otsu bitkilerden oluşan yaklaşık 240 farklı türle de Yedigöller Milli Park'ında karşılaşmak mümkündür. Bu çok çeşitli ve yoğun bitki türünün farklı zamanlarda, farklı renklerde çiçek açarak oluşturdukları mozaik görünüm Türkiye'nin bu milli parkıyla özdeşlemiştir. Eşsiz fotoğraflar ortaya çıkaran bu görüntüler, doğa fotoğrafçılarının da Yedigöller Milli parkına özel bir ilgi duymasını sağlamıştır.

Flora: Oldukça güzel ve karışık ormanlara sahip olan Milli Park alanında; Karaçam, Sarıçam, Uludağ Göknarı, Porsuk, Meşe, Gürgen, Kızılağaç, Karaağaç, Akçaağaç gibi ağaç türleri; Kızılcık, Ormangülü, Papaz Külahı, Sandal, Üvez, alıç gibi ağaççıklar ile ahududu, böğürtlen gibi çalı formunda bitkiler bulunur. Siklamen, kabalak, yabani zambak, sahlep, öksürük otu, keseli kiraz gibi otsu bitkilerin de katıldığı bu zengin flora 240'a yakın bitki türünü içinde barındırmaktadır.

Fauna: Geyik, karaca, ayı, kurt, domuz sincap ve diğer yabani hayvan türleri Yedigöller Milli Parkı sınırları içinde bulunan ve sayıları günden güne artan türlerdendir. Ayrıca Türkiye'de kültür alabalığı yetiştiriciliğinin en eski merkezi olan alan, olta balıkçılığı için de önemli bir potansiyele sahiptir.